DIFFERENT – restauracja w ciemności, jedyna w Polsce obsługiwana przez niewidomych kelnerów

W Warszawie powstała restauracja w ciemności, która jako jedyna w Polsce zatrudnia niewidomych kelnerów. Wprowadzają oni odbiorców w świat niewidomych, gdzie istnieje piękno, radość, marzenia. Gdzie bariera wzrokowa nie jest przeszkodą, ale bodźcem do rozwoju pozostałych zmysłów. Tak smacznego spotkania dwóch światów jeszcze w Polsce nie było.

2018-07-06 12:18:29
Autor:

Restauracja stanowi dla odwiedzających miejsce jedyne w swoim rodzaju, gdzie uwagę przejmują wszystkie zmysły poza wzrokiem. Stanowi to całkowitą nowość w odbieraniu świata, w tym smaków w nim występujących. Zamknięcie się na odbiór bodźców wzrokowych powoduje prawdziwą eksplozję doznań odczuwanych pozostałymi zmysłami, co obrazuje video: https://www.facebook.com/restauracjadifferent/videos/1634254916682672/

DIFFERENT to nowe miejsce na mapie Warszawy, doskonałe pod organizację wszelkiego rodzaju eventów. Może to być integracja zespołów firmowych w ramach nietypowej formuły jedzenia w ciemności. Restauracja jest także przystosowana do przeprowadzenia standardowych (przy oświetleniu) warsztatów, konferencji etc.

Usługi DIFFERENT zaspakajają potrzebę poszukiwania nietypowych doznań, przeżywania silnych emocji, niezwykłości, przy jednoczesnym pragnieniu poczucia bezpieczeństwa i bycia pod opieką profesjonalistów.

Jest to możliwość posmakowania nie tylko wysublimowanej kuchni, ale także świata, który odbiera się całą mocą zmysłów pozawzrokowych. Węch rozbudza wyobraźnię i stymuluje do odgadnięcia, co w danej jest kosztowane. Dotyk pozwala odkryć konsystencję dań, a także poczuć bliskość osób, które towarzyszą nam w tej niezwykłej podróży. Słuch podtrzymuje interakcje i wymianę wrażeń. Zmysł smaku podpowiada co znajduje się na talerzu i ocenia jakość potraw.

Misją restauracji powstałej pod auspicjami fundacji „Człowiek w potrzebie” jest odpowiedź na problemy społeczne jak: wykluczenie społeczne i zawodowe osób niewidomych oraz brak świadomości i tolerancji odnośnie osób niewidomych, zarówno u dorosłych jak i dzieci. Całkowity dochód z restauracji jest przeznaczany na działalność statutową fundacji.

Restauracja DIFFERENT to "otwieranie oczu" osób widzących, na świat osób niewidomych. Jest to nowatorskie miejsce smaku, kultury, integracji i edukacji, w którym kształtują  się prawidłowe relacje między różnymi grupami społecznymi, oparte na wzajemnej tolerancji i poszanowaniu. 

Dodatkowo different – znaczy inny, odmienny, różny… I taka właśnie jest restauracja DIFFERENT. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie posiłek to przygoda, odbierana za pośrednictwem zmysłów, jak smak, zapach, dotyk, a nawet słuch. Smak potraw, których nie widzimy, jest odkrywany na nowo, włącza ciekawość. Zapachy pobudzają wyobraźnię i stymulują do odkrywania, czego w danej chwili kosztujemy. Dotyk pozwala poznać konsystencję dań, a także poczuć bliskość osób, które towarzyszą nam w tej niezwykłej podróży. Słuch pozwala podtrzymać interakcje i wymieniać się doświadczeniami na bieżąco.

Domeną restauracji jest  autentyczność serwowanych dań oraz doświadczeń, stąd też przewodnikami w restauracji DIFFERENT są osoby świetnie obeznane na co dzień z ciemnością - niewidomi. Są to uprzejmi i zawsze pomocni kelnerzy, z którymi spokojnie można „iść w ciemno”. Klienci mogą czuć się zupełnie swobodnie, nie ma mowy o obsłudze wyposażonej w noktowizory.

Idea kolacji w ciemnościach pochodzi z połowy XIX w., a została zapoczątkowana przez stowarzyszenie ociemniałych we Francji. W 1999 roku w Zurychu powstała pierwsza restauracja w ciemnościach Blinde Kuh.

W 2004 roku w Paryżu otwarto restaurację „Dans le Noir?” (znak zapytania ma stanowić zachętę do refleksji na temat problemów niewidomych). Restauracja „Dans le Noir?” od kilku lat jeździ po całym świecie z kilkutygodniowymi instalacjami. Odwiedziła miasta takie jak: Geneva, Bangkok, Berlin, Shanghai, Montreal, San Francisco i Warszawa.

To podczas wizyty w restauracji „Dans le Noir?”, w 2008 roku w Warszawie, Prezes Fundacji Anna Bocheńska pierwszy raz jadła kolację w ciemnościach. Od tego czasu marzyła o stworzeniu takiej restauracji. Udało się – restauracja zaprasza Gości indywidualnych oraz zespoły firmowe na dania kuchni fusion. Rezerwacji można dokonywać pod adresem: www.restauracjadifferent.pl. Wszelkie aktualności fanpage restauracji: www.facebook.com/restauracjadifferent

Źródło: mat. pras. PRsense

ZNAJDŹ NAS: