Zadbaj o ochronę własności intelektualnej na imprezie

Z artykułu dowiesz się: Jak w praktyce zawrzeć umowę z artystą-wykonawcą; Czym jest utwór i artystyczne wykonanie; Czy zawarcie umowy o przeniesienie praw autorskich jest konieczne; Co obejmuje umowa licencyjna; Kiedy należy zapłacić tzw. tantiemy i czym jest ZAiKS.

2017-05-31 13:17:25

Eventy, a przynajmniej niektóre ich elementy, objęte są prawem autorskim (pomysł, scenariusz, nagranie, muzyka itp.). Organizator wydarzenia, aby nie narazić siebie na odpowiedzialność finansową, powinien mieć świadomość, jakie elementy o charakterze twórczym podlegają ochronie i w jaki sposób opłacić autorskie wykorzystywane takich utworów czy artystycznych wykonań w ramach eventu. Kwestie te w praktyce sprowadzają się do pytania, jak bezpiecznie zawrzeć umowę z artystami (muzycy, fotografowie, kamerzyści itd.) i jak można dochodzić swoich uprawnień, jeśli to prawo zostanie złamane. Aby na nie odpowiedzieć, na początku niezbędne jest posiadanie pewnej, nawet minimalnej wiedzy z zakresu Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach eventu możemy mieć bowiem do czynienia z utworami i z artystycznymi wykonaniami. Warto pamiętać, że utwór to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, utrwalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności. Przykładem jest chociażby scenariusz eventu, który nie musi nosić znaku „copyright”, by podlegał ochronie w Polsce. Podczas imprez najczęściej obcować będziemy z utworami muzycznymi i słowno-muzycznymi, scenicznymi, sceniczno-muzycznymi, ale mogę też podać przykład mniej oczywistych utworów. To np. artystyczna dekoracja sali, o ile ma wskazany indywidualny charakter. Sam utwór muzyczny, nawet najlepszy, musi jednak podczas trwania wydarzenia żyć swoim życiem, by event miał sens. Potrzebujemy zatem artysty-wykonawcy. Tu pojawia się pojęcie artystyczne wykonanie. Ustawa mówi, iż każde artystyczne wykonanie utworu pozostaje pod ochroną niezależnie od jego przeznaczenia, wartości i sposobu wyrażenia i podaje przykłady artystycznych wykonań przez aktorów, wokalistów czy tancerzy oraz innych osób, które w sposób twórczy przyczyniają się do powstania dzieła. Z tej definicji wynika, iż nawet bardzo nieudany występ na evencie podlega ochronie prawnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Aby uzyskać dostęp do zasobów premium i naszego newslettera prasowego wpisz swój adres e-mail:

Zapisz się i zyskaj

- dedykowane zniżki na szkolenia i projekty branżowe
- najświeższe informacje z rynku podane w prostej i kompaktowej formie
- dostęp do najwartościowszych treści na www.eventmanagement.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych więcej...przez firmę FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. Polska 13 w celach marketingowych, w szczególności na otrzymywanie informacji handlowych pochodzących od FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o. oraz jego kontrahentów drogą elektroniczną na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym.

ZNAJDŹ NAS: