PKP Intercity i POT zapraszają na spacery z przewodnikami po polskich miastach

PKP Intercity i Polska Organizacja Turystyczna organizują spacery z przewodnikami po polskich miastach, zachęcając w ten sposób Polaków do poznawania historii naszego kraju. Jest to kolejna już inicjatywa przewoźnika, odbywająca się pod hasłem „Stacja Wolność”, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

2018-09-17 14:15:42
Autor:

W dwa kolejne weekendy września PKP Intercity i POT organizują spacery z przewodnikami po Gdyni (22 września), Krakowie (23 września), Poznaniu (29 września) i Warszawie (30 września). Miejsca, które odwiedzą uczestnicy zostały dobrane pod kątem historycznych zdarzeń, wybrane miasta są bezpośrednio związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Po akcji „Polska Zobacz Więcej – Weekend Za Pół Ceny” to kolejne przedsięwzięcie realizowane wspólnie z naszym partnerem PKP Intercity. Polska jest pięknym krajem mającym nie tylko wspaniałe dziedzictwo kulturowe i historyczne, ale również doskonałe walory turystyczne. Wierzę, że dzięki tej inicjatywie Polacy poznają zarówno dzieje naszego kraju, jak i jego nieodkryte zakątki mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Każdy ze spacerów przewidziany jest na ok. 2,5 godziny i będzie w nim mogło wziąć udział do 60 osób. Zapisy ruszają 17 września o godzinie 11:00. Zgłoszenia przyjmowane są na adres facebook@intercity.pl. Po zakończeniu spacerów uczestnicy otrzymają także darmowe bilety do muzeów w danym mieście, m.in. do Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest to możliwe dzięki współpracy PKP Intercity z Biurem Programu „Niepodległa”, które jest odpowiedzialne za obsługę Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Program Niepodległa łączy różne inicjatywy, które zapraszają do wspólnego świętowania i jednocześnie pokazują czym i dla kogo jest Niepodległa. Przedsięwzięcia jak to organizowane przez PKP Intercity jest bardzo dobrym projektem promującym polskie dziedzictwo, historię i przede wszystkim naszą drogę do niepodległości. – tłumaczy Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Jak pokazują badania, odzyskanie niepodległości jest jednym z najczęściej wymienianych przez Polaków wydarzeń z przeszłości, stanowiących powód do dumy. Co więcej, jego znaczenie
w pamięci zbiorowej Polaków nieustannie rośnie. W 1987 roku o tym wydarzeniu wspominało 6,3% społeczeństwa, w 2003 roku 13,1%, a w najnowszym pomiarze z 2016 roku 14%. Polacy wskazują Święto Niepodległości jako święto państwowe lub rocznicę, które ich zdaniem najbardziej zasługuje na szczególne upamiętnienie, twierdzi tak 73% respondentów. 

Poznawanie Polski to oprócz odwiedzania jej zakątków, także poznawanie jej historii, tradycji i kultury. Stąd nasz pomysł na to, aby w tym wyjątkowym roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dodatkowo zachęcić Polaków do tego, aby zgłębić  historię naszego kraju i miejsc istotnych z punktu widzenia wydarzeń sprzed stu lat. Do wspólnego zwiedzania miast zaprosimy ponad 200 osób - wyjaśnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity S.A.

 Dane opublikowane w „Raporcie z badania zrealizowanego na potrzeby wieloletniego programu rządowego Niepodległa” zrealizowanego przez TNS Polska dla Narodowego Centrum Kultury we wrześniu 2016 roku: 1987 (CBOS, N=1374), 2003 (ISP PAN/PENTOR, N=800), 2016 (NCK/TNS Polska, N=1512). Raport jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Właścicielem praw do tekstu jest Narodowe Centrum Kultury.

Badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Narodowego Centrum Kultury na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 1512 osób w wieku 15 lat i więcej, w dniach 18-31 lipca 2016 roku przy użyciu metody bezpośrednich wywiadów wspomaganych komputerowo (CAPI).

Źródło: mat. pras. POT

ZNAJDŹ NAS: