Kopalnia Soli „Wieliczka to jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów historycznych w Polsce. To także atrakcja wpisana na listę UNESCO. Zabytek wyróżniający się nie tylko bogatym dziedzictwem przyrody i kultury, ale także podziemną infrastrukturą przypominającą miasto. To właśnie tutaj, w kilkusetletniej kopalni możesz zaplanować szkolenie, niezapomnianą imprezę dla kontrahentów lub bankiet.
Przyjrzyjmy się bliżej kilku najpiękniejszym komorom w wielickiej kopalni, które pełnią funkcję sal konferencyjnych i bankietowych. Kiedy i jak powstały? Skąd wzięły się ich nazwy? Jakie skrywają tajemnice? Każde z tych miejsc ma swoją fascynującą historię.
Komora Warszawa
To największa z komór, w której można zorganizować event. Imponujących rozmiarów przestrzeń powstała w XIX wieku, po wyeksploatowaniu z niej w sumie 20 tys. ton soli. Zdobi ją ogromny modernistyczny relief wykuty przez górników – rzeźbiarzy na jednej z solnych ścian. Komora wyróżnia się także nadzwyczajną akustyką, która sprawia że dźwięki brzmią tutaj wyjątkowo pięknie.
Komora Warszawa znajduje się na głębokości 125 metrów, ma wymiary 40 x 17 m, a jej powierzchnia użytkowa wynosi 680 m2.
Komora Jana Haluszki
Nazwa tej komory pochodzi od nazwiska Jana Haluszki, dawnego radcy i starosty górniczego kopalni jeszcze z czasów zaboru austriackiego. Ciekawy, łódkowaty kształt komory i lśniące ściany wykute w bryle soli zielonej są bardzo atrakcyjną scenerią dla wszelkiego rodzaju wydarzeń. Komora Jana Haluszki położona aż 135 metrów pod ziemią jest najchętniej wybierana przez organizatorów eventów. Jej powierzchnia użytkowa wynosi 240 m2, a wymiary to 24 x 10 m.
Komora Michałowice
Miejsce, które zachwyca turystów i uczestników imprez. Ogromna, wysoka na ok. 35 metrów komora powstała na przełomie XVII i XVIII w. po wyeksploatowaniu bryły soli zielonej. Majestatyczna konstrukcja z drewnianych bali, wzniesiona przez górników dla zabezpieczenia komory zapiera dech w piersiach i zadziwia swą precyzją. W tak pięknej oprawie, 109 metrów pod ziemią możesz zorganizować poczęstunek dla gości, degustację lub przyjęcie z recepcją na stojąco.
Komora Drozdowice III
Nawa komory nawiązuje do postaci Aleksandra Drozdowskiego, burgrabiego krakowskiego. Wnętrze wyróżnia się efektowną konstrukcją z białych drewnianych bali, która w połączeniu z szarością solnych ścian nadaje tej komorze niepowtarzalny charakter. Komora Drozdowice III położona jest 110 metrów pod ziemią, ma wymiary 24 x 13 m, a jej powierzchnia użytkowa wynosi 312 m2. To świetne miejsce na kameralne przyjęcie czy degustację.
Jak zorganizować imprezę w historycznych wnętrzach Kopalni Soli „Wieliczka” ?
Zacznij od wizyty na stronie www.kopalnia.pl/imprezy Znajdziesz tam wszelkie potrzebne informacje i obejrzysz sale, które spełniają twoje kryteria. Następnie szczegóły wydarzenia możesz omówić z pracownikiem Działu Organizacji Imprez, który przygotuje dla ciebie ofertę i kalkulację cenową, odpowie na wszelkie pytania oraz pozostanie do twojej dyspozycji, aż do momentu realizacji imprezy i rozliczenia końcowego.
Jeśli masz obawy przed organizacją wydarzenia w tak nietypowym miejscu to podjęcie decyzji ułatwi ci wizyta w kopalni, obejrzenie podziemnych sal i degustacja menu. W tej sytuacji również służą pomocą pracownicy Działu Organizacji Imprez, którzy z przyjemnością zorganizują wizytę studyjną i przedstawią ci na miejscu ogromne możliwości podziemnego miasta.